Světle hnědý až hnědý.
S velikostí 3,5-5 mm je nejmenším ze 3 nejběžnějších druhů komárů u nás.
Proměna dokonalá. Larvární stadium trvá několik dní až týdnů, kukla se vyvíjí 1-7 dní. Líhniště se nalézají uvnitř budov s dostatečně nashromážděnou vodou znečištěnou organickými látkami. V této vodě se líhnou larvy v imaga komárů odkud se pak rozšiřují do celého objektu a napadají jeho obyvatele. Pokud je zdroj v suterénu objektu, vyskytují se komáři celoročně (jinak nalétávají zvenku časně na jaře a na podzim).
Maximální délka života dospělce je 1 - 2 měsíce.
Samice po spáření hledají zdroj krve, samci nebodají. Zdrojem krve mohou být žáby, ptáci, zvěř a člověk.
Nepříjemný obtížný hmyz sužující své oběti bodáním a přenosem choroboplodných zárodků. Při přemnožení komárů v tzv. kalamitních oblastech (Pomoraví, Podyjí) obyvatelstvo velmi trpí a pobyt venku se stává téměř nemožným.
Může dojít až k úhynu zvířete ubodáním od komára. Na člověku sají hlavně v noci. Na území ČR a SR se vyskytuje 6 rodů komárú s téměř 50-ti druhy. Tři nejvýznamnější druhy komárů: Culex, Aedes, Anopheles. Velcí nemotorní "Komáři" (30 mm) létající za světlem, nebodají a nejsou komáři, nýbrž tiplice. Ještě v 50 letech minulého století bylo identifikováno na jižní morově a východním slovensku až 3000 zjištěných případů malárie a na přenosu této nemoci měl velký podíl právě komár.
Před komáry poslouží důkladně instalované okenní sítě.Chemická likvidace: aplikace formou postřiku plošného a bariérového + asanace líhnišť komárů. Vždy je nutné objevit zdroj výskytu komára. DEZINSEKCE.